>

Lady Ann Trophy

Year Initial Surname Boatname (Class) other info
2017 Marjory Lord Sea Swallow (Laser)
2016 Barbara/Guy Newson Magic (Fireball)
2015 David Lord Impulse II (Laser)
2014 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
2013 Barbara/Guy Newson Magic (Fireball)
2012 Roy Donn Stroma II (Mirror)
2011 Chris Hill ? (Laser)
2010 Geoff Henstridge ? (Solo)
2009 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
2008 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
2007 John Perry ? (Tasar)
2006 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
2005 Andrew Grant White star (?)
2004 Andrew Grant White star (?)
2003 Glyn Foster Toy Machine (Fireball)
2002 Barbara Newson Magic (Fireball)
2001 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
2000 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
1999 David Lord Impulse (Laser)
1998 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
1997 David Lord Impulse (Laser)
1996 Tanya/Gareth Jones White Missile (Fireball)
1995 Kevin Oag Beavis & Butthead (Fireball)
1994 David Lord Impulse (Laser)
1993 Malcolm Lord Northern Song (Laser)
1992 Peter Forsythe Dolphin (Flying 15)
1991 John Peddie Diamond Solitaire (Flying 15)
1990 Peter Forsythe ? (Laser)
1989 Malcolm Lord Red Herring (Topper)
1988 David Sprague Even Chance (E-boat)
1987 David Sprague Even Chance (E-boat)
1986     Not Awarded
1985     Not Awarded
1984 Isla Thom Thom Thom (Hunter Europa)
1983 Isla Thom Thom Thom (Hunter Europa)
1982 Isla Thom Thom Thom (Hunter Europa)
1981 Doug Yeaman Aries (?)
1980 Cliff Cawthorne Teko (?)
1979 Stephen Taylor Dazed & Confused (Fireball)
1978     Not Awarded
1977 A Newham Tequila (?)
1976 Keith Binns Binns Barnacle (Enterprise)
1975 Stephen Arkley Sombrero (Enterprise)
1974 Stephen Arkley Sombrero (Enterprise)
1973     Not Awarded
1972     Not Awarded
1971 David Fraser Three Sisters (Enterprise)
1970 Jack Shearer Windieknap (Enterprise)
1969 David Sprague Three Sisters (Enterprise)
1968 J Wigney Surfrider (?)
1967 E Anderson ? (Bosun)
1966 Hugh Eaglesfield Beachcomber (Hunter)
1965 Jack Shearer William Greig Windieknap (Enterprise), Feidh (Enterprise)
1964 G Mitchell Jim Flanagan Abracadabra (Enterprise), Skua (Snipe)
1963 G Erith Oldsox (?)
1962 William Greig Feidh (Enterprise)
1961 Ken Swanson Plane Jane (Enterprise)
1960     Not Awarded
1959 William Taylor Tern (Loch Long)
1958 HC Godden Ferrylouper (Merlin Rocket)
1957 JT Mackay Skua (Snipe)
1956 Captain W MacKenzie Shalimar (20 foot gaff sloop)
1955 Sinclair Gunn Kiwi (Snipe)